Szkoła Pamięta
Uczniowie klas I a oraz I c wraz z wychowawcami wzięli udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”. 29 października 2021r. odbyli pieszą wycieczkę po Starachowicach i udali się w miejsca pamięci związane z postacią Bolesława Papiego.
Bolesław Stanisław Papi urodził się 27 marca 1923 w Moskwie, kiedy ukończył rok jego rodzice przenieśli się do Polski. W latach 1935–1941 prowadził amatorskie obserwacje ornitologiczne w okolicy Starachowic, w czerwcu i lipcu 1938 roku również w Krynicy i Pieninach. W 1942 roku zdał maturę na tajnych kompletach w Starachowicach. Walczył w szeregach Armii Krajowej (pseudonim „Czerw”). Zginął podczas akcji AK wykonania wyroku na szefie radomskiego Gestapo, Eriku Schitzu (Schützu). Pochowano go w Starachowicach.
Młodzież podczas spaceru w ramach akcji #Szkoła Pamięta odwiedziła starachowicki Rynek, gdzie znajduje się kamień upamiętniający tragiczną śmierć żołnierza. Pomnik stanął tu w 1994 roku w 50. rocznicę zamachu na szefa gestapo Ericha Schutze, podczas którego zginęli Bolesław Papi „Czerw” i Michał Nowak „Pierwiosnek”. Pomnik składa się z podstawy czyli niewielkiego cokołu, na którym postawiono znacznie większy głaz o nieregularnym kształcie. Na pomniku umocowano krzyż, orła białego oraz tablicę z napisami: „W tym miejscu 25 maja 1944 roku podczas wykonywania wyroku Podziemnego Państwa Polskiego na inspektorze radomskiego gestapo polegli: Bolesław Papi kpr. pchor. „Czerw”, Michał Nowak plut. „Pierwiosnek” „Jacha”, żołnierze grupy dywersyjnej Podobwodu Armii Krajowej „Wola” Starachowice, w pięćdziesiątą rocznicę tej akcji, Światowy Związek Żołnierzy AK, harcerze i społeczeństwo Starachowic. Na Rynku usytuowany jest również Pomnik poległym za Ojczyznę. Wykonany z piaskowca. Odsłonięty 17 stycznia 1974 roku. Upamiętnia miejsce egzekucji dokonanych przez hitlerowców na mieszkańcach miasta, między innymi 16 Polaków (w tym 3 kobiety), powieszonych przez hitlerowców 6 września 1942 roku na placu Rynku. Uczniowie pod pomnikami zapalili znicze. Następnie udali się na cmentarz przy ulicy Zgodnej, gdzie odwiedzili grób Bolesława Papiego uporządkowali go i również zapalili znicze.
Bolesław Papi był nauczycielem, przyrodnikiem – ornitologiem, ale przede wszystkim na zawsze zostanie w pamięci Starachowiczan jako bohater i patriota.
W roku 2018 jego imieniem nazwane zostało rondo w Starachowicach u zbiegu ulic Radomskiej i Batalionów Chłopskich.