BRANŻOWA  SZKOŁA  I  STOPNIA
w Zespole Szkół Zawodowych  Nr 3

BRANŻOWA SZKOŁA  TO NOWA  DROGA  ZDOBYCIA  ZAWODU, TYTUŁU TECHNIKA I MATURY !!!!

Szanowni Rodzice, Opiekunowie Prawni i  Uczniowie szkół podstawowych !!!

Reforma edukacji wprowadzona w 2017 roku oprócz likwidacji gimnazjów, wydłużenia okresu nauki w liceum do 4 lat i nauki w technikum do 5 lat wprowadziła takie typy szkół, które stanowią nową drogę zdobycia zawodu i tytułu technika. To Branżowa Szkoła I i II stopnia.Taka szkoła od 3 lat funkcjonuje w Starachowicach w ZSZ nr 3 przy ul. Szkolnej 10.

W szkole branżowej nauka jest podzielona na 2 etapy. Ietap to Branżowa Szkoła I Stopnia ( 3 lata nauki zawodu ). Ukończenie tej szkoły daje zawód i co w dzisiejszych czasach najważniejsze, doświadczenie zawodowe. Uczeń 30 % czasu nauki spędza na zajęciach praktycznych ( 2 dni w tygodniu), które odbywają się w firmach, przedsiębiorstwach i instytucjach prowadzących szkolenie praktyczne.  Najczęściej uczniowie mają podpisaną umowę o pracę jako młodociani pracownicy i otrzymują wynagrodzenie. 3 lata nauki jest wliczane do stażu pracy.

Po ukończeniu Branżowej Szkoły I Stopnia uczeń może  rozpocząć naukę w Branżowej Szkole II Stopnia ( 2 lata ), a następnie zdobyć tytuł technika i zdać egzamin maturalny. Branżowa Szkoła II Stopnia to też możliwość wyboru nauki w systemie dziennym, wieczorowym i zaocznym, co jest argumentem dla osób, które chcą się szybko usamodzielnić, podjąć pracę i zarabiać własne pieniądze. Mocny atut wyboru ścieżki rozwoju kariery zawodowej poprzez szkoły branżowe to możliwość podjęcia decyzji po I etapie nauki ( po ukończeniu Szkoły Branżowej I Stopnia ): dalej się kształcić, zdobyć tytuł technika i zdać maturę, czy podjąć pracę zawodową ?

Sama nauka zawodu jest identyczna w szkole branżowej, jak i w tradycyjnym technikum. Uczniowie szkół branżowych zdają jednakowe egzaminy zawodowe, mają identyczną ilość godzin zajęć teoretycznych zawodowych jak uczniowie technikum i otrzymują takie same świadectwa zawodowe i maturalne. Różnica polega na tym, że w szkołach branżowych jest więcej praktycznej nauki zawodu, a mniej przedmiotów ogólnych niż w tradycyjnym 5 letnim technikum.

Zespół Szkół Zawodowych nr 3 ( Branżowa Szkoła I Stopnia w Starachowicach)
kształci zgodnie z prognozami przyszłości wg. Ministerstwa Edukacji Narodowej

Kierunki kształcenia ZSZ nr 3 ( Branżowej Szkoły I Stopnia Nr 1) na liście zawodów które  będą najbardziej poszukiwane w najbliższej przyszłości na krajowym i wojewódzkim rynku pracy

Wybór szkoły ponadpodstawowej i nauki zawodu to bardzo ważna decyzja którą będą podejmować wkrótce uczniowie klas VIII szkół podstawowych. Istotny  jest taki wybór który da szanse na właściwe odnalezienie się w przyszłości na rynku pracy. Minister Edukacji Narodowej ogłosił prognozę zapotrzebowania na pracowników w zawodach na krajowym i wojewódzkim rynku pracy. Jest nam miło poinformować, że oferta edukacyjna ZSZ nr 3 ( Branżowej Szkoły I Stopnia Nr 1) znakomicie wpisuje się w te prognozy.

Elektromechanik,  Elektryk,  Kierowca mechanik,  Mechanik-monter maszyn i urządzeń,  Mechatronik,  Operator obrabiarek skrawających to zawody przyszlości w skali ogólnopolskiej ! Osoby wykwalifikowane w tych zawodach w najbliższej przyszłości będą najbardziej poszukiwanymi pracownikami na krajowym rynku pracy.

Cukiernik,  Kucharz,  Mechanik pojazdów samochodowych,  Monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie to zawody w których przyszli fachowcy nie będą mieli w przyszłości problemów ze znalezieniem pracy także w województwie świętokrzyskim.

Do  tego zestawienia dodajemy zawód elektromechanika pojazdów samochodowych w którym to zawodzie uczniowie mogą się kształcić w klasie patronackiej MAN BUS i w przyszłości w tej firmie mogą podjąć pracę w Starachowicach !!!!!

Dodatkowe kursy zawodowe, szkolenia i staże zagraniczne dla uczniów

W trakcie nauki uczniowie mogą bezpłatnie ukończyć dodatkowe kursy :

 • kurs prawa jazdy kategorii B,
 • operatora wózków widłowych,
 • wizażu i stylizacji paznokci,
 • barmański I stopnia,
 • montażu rusztowań budowlanych,
 • kuchni dietetycznej,
 • montażu i regulacji sekwencyjnego wtrysku gazu,
 • SEP do 1 kV,
 • baristy,
 • spawacza MAG,
 • obsługi koparkoładowarki,
 • diagnostyki pojazdów BOSCH,
 • obsługi pojazdów hybrydowych

ERASMUS +

Od wielu lat ZSZ nr 3 realizuje projekty staży zagranicznych w ramach programu ERASMUS +. Uczniowie mogą bezpłatnie wyjechać na 2 tygodniowe praktyki zawodowe do Portugalii, Hiszpanii lub  Niemiec. W ramach projektów uczniowie mają opłacony przejazd, zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie a także wycieczki krajoznawcze w kraju pobytu.